2020 Edible Car Contest winners announced

Feb. 24, 2020 — DENTON — Texas Woman’s University hosted its 22nd annual Edible Car Contest Friday, Feb 21. The contest challenged Dallas-Fort Worth area grade school students to combine their creative ideas with principles of mathematics and physics. Students in teams of four (with a minimum of two female participants per team) built small cars entirely out of edible materials, which were then judged in several categories, including ingenuity, mobility and design. The teams also competed against each other for the fastest race times by rolling their cars down an inclined racetrack.

The event was judged by TWU faculty and staff, and supported by TWU student volunteers.

Winning Teams

Teacher Appreciation Award

  • Kristi Thetford, Argyle Middle School
  • Loretta Haley, Tannahill Intermediate

Certificate Awards: $50 Prize

Most Unique

Team #47, Tannahill Intermediate

  • Abby Ferguson
  • Brennan Barton
  • Kaylee Osterman
  • Jason Manz

Best Use of Materials

Team #58, Tannahill Intermediate

  • Ava Johnston
  • Colton Heritage
  • Scarlet Reyes
  • Lucas Martinez

Best Overall Theme

Team #10, Argyle Middle School

  • Alina Bell
  • Ellie Emetario
  • Grayson Peschel
  • Watson Bell

Fastest Time Awards: Texas Motor Speedway Tickets

Fastest Time: 1.52 Seconds

Team #38, Harmony Science Academy

  • Kyle Webb
  • Alyssa Trantham
  • Andrew Diaz
  • Kayla Burrow

Second Fastest Time: 1.54 Seconds

Team #58, Tannahill Intermediate

  • Ava Johnston
  • Colton Heritage
  • Scarlet Reyes
  • Lucas Martinez

Third Fastest Time: 1.56 Seconds

Team #3, Argyle Middle School

  • Avery Werkheiser
  • Lathan Parker
  • Alexis Matwijiw
  • Blessed Agasga

Leisure Car: Slowest Time Medal (Judges’ Pick)

1 minute, 04 seconds

Team#21, Argyle Middle School

  • Drew Mayer
  • Ryan Gates
  • Elizabeth Lewis
  • Nadia VW

Overall Winners: Cash Prizes

First Place: $300

Team #16, Argyle Middle School

  • Chloe Blue
  • Shelby Reed
  • Katherine Holtman
  • Stella Helm

Second Place: $200

Team #3, Argyle Middle School

  • Avery Werkheiser
  • Lathan Parker
  • Alexis Matwijiw
  • Blessed Agasga

Third Place: $100

Team #52, Tannahill Intermediate

  • Macie Munoz
  • Nirav Pokhrel
  • Jaxson Westbrook
  • Inara Mihalicz

Page last updated 3:54 PM, February 24, 2020 

Source: TWU